Následující text je pro uložení a tisk možno stáhnout ve formátu PDF zde.
Dělení článků
Články dělíme na sdělení
1) odborná – zasílejte na stransky()vodnihospodarstvi.cz
2) informační – zasílejte na stransky()vodnihospodarstvi.cz
3) firemní – zasílejte na inzerce()vodnihospodarstvi.cz
Původní práce
Původní práce, které jsou recenzovány podle podmínek Rady pro výzkum, vývoj a inovace vlády ČR. Jejich hlavním formálním rozpoznávacím znakem je, že obsahují kromě názvu i klíčová slova a souhrn, a to jak v českém či slovenském jazyce, tak i v angličtině. Struktura je následující:
- Název článku (krátký a jasný se správnou terminologií, vystihující pouze hlavní zaměření článku – nesnažte se do názvu vtěsnat „obsah“ článku)
- Autor(ři) s tituly, adresy pracoviště a spojení. Pro zjednodušení upřednostňujeme, když je uvedeno jediné telefonické a e-mailové spojení (korespondující autor)
- Klíčová slova, charakterizující diskutovanou problematiku článku
- Krátký souhrn (asi 10 řádků)
- Text článku (hlavní části označte mezititulky, které by neměly mít více než tři úrovně)
- Literatura (odkazy na literaturu v článku uvádějte v hranatých závorkách – [1])
- Případné poděkování autorů
- Název článku, klíčová slova a souhrn přeložte do angličtiny (není-li překlad ve Vašich možnostech, zajistíme ho v redakci)
Recenzní řízení: charakter obdržených článků hodnotí šéfredaktor popřípadě redakční rada, která navrhuje dva nezávislé recenzenty. Po té, co obdrží redakce obě stanoviska, zasílá je autorům tak, aby nebyla autorům zjevná identita recenzentů, ledaže by si to recenzent přál.
Optimální délka odborného článku je asi tři tiskové strany, tj. cca 15 rukopisných stran (rukopisná strana dle normy – 30 řádek, 60 znaků na řádce). Dosti přesný odhad rozsahu článku taktéž získáte, zjistíte-li si počet znaků včetně mezer (údaj je dle nastavení a verze programů různě umístěn. Většinou ho najdete na liště vlevo dole rozkliknutím informace „Slova: XYZ“). Na jednu časopiseckou stránku se vejde cca 9.000 znaků včetně mezer. Z tohoto počtu je třeba odečíst plochu pro tabulky, grafy, fotky apod. Tedy např. článek mající rozsah 18.000 znaků včetně mezer, bez obrázků, tabulek apod., bude mít po vysázení trochu přes dvě časopisecké strany (nutno počítat s tím, že rozsah se rozšíří o název, kapitoly apod.
Polemické a diskuzní příspěvky
Polemické a diskusní příspěvky, informace o společenských událostech, recenze, reportáže apod. Pro redakci je nejjednodušší, když je článek rozdělen na jednotlivé části tak, aby struktura článku byla následující:
- název
- text, v němž jsou uvedeny odkazy na grafické přílohy (tab. 1., obr. 2., graf 3. apod.)
- kontakt na autora, tj. jméno, adresa a ev. (nepovinné) e-mail a telefon
- grafické přílohy (nejlépe je, když jsou uvedeny ve zvláštním souboru)
Podmínky pro uveřejnění
Podmínky pro uveřejnění těchto typů článků jsou k dispozici v záložce Pokyny pro inzerenty.
Články posílejte na příslušnou e-mailovou adresu – viz výše. Pokud mají zasílané soubory velikost větší než cca 5 MB, zasílejte prostřednictvím virtuálních zásilkových serverů typu www.uschovna.cz apod. Je to rychlejší pro Vás i redakci. Taktéž není nadbytečně zatěžována paměť Vašich ani našich PC. Články není nutné zasílat vytištěné.
Pro zasílání textových podkladů používejte program Word. Text je nejlepší dodat v surové podobě jako volně jdoucí text bez jakýchkoliv „zkrášlovacích“ efektů, které stejně musíme před sazbou odstranit. Používejte standardní písmo stejné velikosti (respektujeme tučné písmo, kurzívu, horní a spodní index a řeckou abecedu. Podtržené písmo je nevhodné, jelikož vzhledem k velikosti sázeného písma bývá hůře čitelné).
Na konec textu připojte popisky k obrázkům a tabulkám s uvedením čísla – Foto 1., Obr. 1., Schéma 1., Tab. 1. atd. Stejné označení obrázků a tabulek používejte i v odkazech v textu, ovšem s malými začátečními písmeny.
U obrázků s barevným odlišením, používaným zejména v grafech, je nutné počítat s tím, že obrázek bude pravděpodobně reprodukován v černobílém provedení. Proto je vhodné grafy dodávat jak v barevné, tak černobílé verzi (použít různé šrafování, typy čar a značení bodů, nebo stupnici šedi).
Fotografie v elektronické podobě dodejte v samostatných souborech ve formátu *.jpg., *.tif nebo *.bmp, eventuálně *.psd, v rozlišení 300 dpi, a to ve velikosti, která je konečná (nikoliv 72 dpi).
Grafy, pokud byly vytvořeny v Excelu, dodávejte jako soubory Excel – neexportujte je do jiných typů souborů! U grafů vytvořené jiným způsobem preferujeme jejich dodání v podobě vektorové grafiky (neboli, jak se často říká, „v křivkách“), pokud to není možné, platí stejné pokyny jako pro fotografie.
Tabulky umístěte taktéž do jednoho samostatného souboru – zásadně jako tabulku (samostatný soubor Excel nebo tabulka Excel překopírovaná ve Wordu).
V každém případě prosíme, aby autoři grafické přílohy neukotvovali k textu a nepoužívali různých křížových vazeb. Je to užitečné, pokud je text konečným výstupem. Má-li se však upravovat pro další sazbu, přináší pro redakci další práci, protože někdy je ukotvení složité odbourat, obzvlášť je-li zaheslováno apod.
Redakce Vám ráda zodpoví další dotazy.
Děkujeme, že nám šetříte čas!