Autor
Pavel Hubený
Šumava je jedinečným prostředím, kde můžeme pozorovat a zkoumat vývoj přírody bez zásahu člověka. Takových míst je na světě už velmi málo, natož v oblasti střední Evropy. Přitom vytvoření několik tisícovek hektarů bezzásahového území i ve střední Evropě má svůj smysl a je důležité z mnoha důvodů.
Záběry z bezzásahových zón dokumentují jejich životaschopnost a užitečnost. Patří k druhově nejbohatším biotopům, jsou zásobárnou vody a sekvestrují uhlík. Fotografie Tomáš Čamra
Podpora přirozených procesů je v současné době v národních parcích potvrzena zákonem, jako jeden z klíčových dlouhodobých cílů, uvolnění přírodních procesů neznamená pro přírodu a Šumavu konkrétně zkázu, ale naopak. Když přírodním procesům ponecháme volnost, odmění nás mnohými překvapeními. Například tím, že přirozená obnova lesů je masivní a rychlá. A přitom prostorově strukturovaná. Nebo tím, že i když se člověk snaží přetvořit druhovou skladbu, v dlouhodobém horizontu je jeho snažení marné. Bezzásahovost s sebou přináší lepší životní podmínky pro velkou škálu druhů rostlin, zvířat, bezobratlých, i hub. Bezzásahovost zvyšuje druhovou pestrost a co víc, bezzásahovost je obrovským turistickým lákadlem.
Časosběrná sada fotek zaznamenává přirozený vývoj v lokalitě Plešného jezera v časovém horizontu 14 let (2006, 2011, 2015, 2020). Fotografie Adam Diviš
Správa NP Šumava si uvědomuje, že existuje široké spektrum pohledů na management národních parků. Všechny přitom mají jedno společné – žádný z pohledů to se Šumavou nemyslí špatně. Je však nutné přistupovat k existenci a funkci národních parků podle toho, k čemu jsou primárně určené, monitorovat a zkoumat jejich vývoj. Jen tak dokážeme lépe chápat přírodní procesy, poučit se z nich a pokud to jen trochu jde, implementovat je do míst, kde naopak lidská ruka je potřeba.
Pavel Hubený
Ředitel Národního parku Šumava
pavel.hubeny()npsumava.cz