Autor
Mgr. Ladislav Faigl
Dne 29. srpna 2016 se v Českých Budějovicích u příležitosti 43. ročníku výstavy Země živitelka uskutečnil v pořadí již čtvrtý česko-izraelský vodohospodářský seminář. Seminář připravilo Ministerstvo zemědělství a Velvyslanectví Státu Izrael. S ohledem na aktuální problematiku sucha v České republice byl zaměřen na efektivní závlahové systémy a zkušenosti s využíváním čištěných odpadních vod jako závlahové vody.
Spolupráce českých a izraelských vodohospodářů byla iniciativou Ministerstva zemědělství započata v průběhu návštěvy české vlády v Izraeli v roce 2002. Od té doby se uskutečnily již tři semináře: v Praze (2003), Brně (2006) a Praze a Vodňanech (2014). Kromě těchto seminářů se pravidelně ve dvouletých intervalech pořádají pod vedením Ministerstva zemědělství tzv. mise českých vodohospodářů na světovou vodohospodářskou výstavu a konferenci WATEC v Tel Avivu. V rámci zhruba týdenní cesty účastníci navštíví provozovny a vývojová centra předních izraelských vodohospodářských firem a mají tak možnost vidět reálnou aplikaci izraelských technologií v praxi. Zatím poslední, v pořadí již pátá vodohospodářská mise do Izraele, se uskutečnila v roce 2015. Další bude následovat v roce 2017. Seminář v Českých Budějovicích slavnostně zahájili náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík, velvyslanec Státu Izrael Gary Koren a ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. V úvodních zdravicích byla připomenuta aktuálnost zvolených témat a chystané české vydání knihy Let There Be Water (Budiž voda) autora Setha M. Siegela, mapující úspěchy a zkušenosti izraelského vodního hospodářství. Velvyslanec Gary Koren také informoval o možnosti získání studijního stipendia pro české studenty se zájmem o vysokoškolské studium v Izraeli. Jako první s příspěvkem vystoupil Pavel Punčochář z Ministerstva zemědělství, který hovořil o současném stavu závlah v České republice a podpoře jejich rozvoje. Uvedl, že za posledních zhruba dvacet pět let klesla rozloha zavlažované zemědělské půdy ze 155 tisíc hektarů na 60 tisíc, z čehož je však využíváno pouze 40 až 50 tisíc hektarů. Představil také dotační program Ministerstva zemědělství pro zlepšení a rozvoj závlah, který bude podporovat rozšíření používaných závlah a jejich modernizaci, rekonstrukci zničených systémů, realizaci vodních nádrží k závlahám a výstavbu nových systémů.Obr. 2. Česká vodohospodářská mise v Izraeli. Foto autor (říjen 2015)
Následně svůj příspěvek přednesl Shabtai Cohen z Volcani Center, což je vědecká výzkumná instituce izraelského Ministerstva zemědělství. Hovořil o přesném a chytrém managementu závlahových systémů, využívajícím informace o aktuální vláze rostlin a půdy z nejrůznějších senzorů. Na úvod připomněl značnou rozmanitost Izraele z hlediska klimatických podmínek. V zemi převažuje výpar nad úhrnem srážek a závlahy se tak staly nutností (v Izraeli je zavlažováno 200 tisíc hektarů půdy, což představuje zhruba 40 % zemědělské půdy, přičemž více než polovina těchto ploch je pod kapkovou závlahou). Před nepříznivým klimatem, ale rovněž před škůdci, chrání zemědělci část polí různými typy fólií či plachet, jejichž použitím zároveň dochází ke snižování spotřeby vody pro závlahy. Budoucnost zavlažování podle něj patří online monitoringu rostlin a půdy, jehož výsledky, spolu s informacemi o lokálních meteorologických podmínkách, vyhodnotí kontrolní algoritmus, který zemědělcům umožní závlahový systém automaticky či manuálně přesně nastavit a ovládat přes mobilní telefon či tablet.
Obr. 3. Ukázka využití kapkových závlah při pěstování zeleniny. Zdroj – prezentace L. Cimpy, České Budějovice, 2016
Obr. 4. Množství odebrané, vyčištěné a znovupoužité vody v Izraeli v letech 1963 až 2012. Zdroj: prezentace S. Cohena, České Budějovice, 2016
Používání čištěných odpadních vod však s sebou nenese pouze pozitiva. Také proto nesl příspěvek název Zavlažování čištěnou odpadní vodou ve Svaté zemi: požehnání a prokletí. Zmíněnými „požehnáními“ podle přednášejícího jsou: velký zdroj vody, možnost využívat živiny z vyčištěné odpadní vody (ze sekundárního čištění) rostlinami, a tím snižovat množství běžně používaných hnojiv a v důsledku poklesu jejich výroby přispívat k omezení emisí skleníkových plynů. Naopak mezi „prokletí“ zařadil finanční náročnost, osmotický stres a iontovou toxicitu pro rostliny – způsobenou zejména chlorem, sodíkem a borem, poškození struktury půdy (snížení její infiltrace a provzdušnění) a znečištění podzemních vod. Zásadní je proto správná aplikace na vhodném druhu půd. Zatímco na písčitých půdách nezaznamenali v Izraeli žádné komplikace plynoucí ze zavlažování čištěnou odpadní vodou, jiná situace nastala na jílovitých půdách. Její dlouhodobé používání vedlo v řadě případů ke změně struktury a chemických vlastností půdy, a to k jejímu zasolování, sodifikaci a hromadění organické hmoty v kořenové zóně. To v důsledku způsobilo mimo jiné zhoršení infiltrace a růstu výparu. Vlastním projevem pak byl v případě avokádových, citrusových a hrušňových sadů pokles výnosu a v některých případech dokonce úhyn stromů. Izraelští vědci se proto intenzivně věnují tomu, jak problém plynoucí z aplikace tohoto typu závlah na jílovitých půdách vyřešit. Samostatným tématem při používání čištěných odpadních vod je vliv mikropolutantů (například farmak) na rostliny a jejich plody.
Obr. 5. Český a izraelský přednášející s hlavními organizátory semináře (zleva: Ladislav Faigl, Shabtai Cohen, Petra Křivová, Pavel Punčochář). Foto Zuzana Kielarová
Všechny prezentace ze semináře, včetně programu a fotografií, jsou dostupné na internetových stránkách Ministerstva zemědělství, a to na této adrese.
Příští významnou česko-izraelskou vodohospodářskou událostí bude již šestý ročník české vodohospodářské mise na světovou výstavu a konferenci WATEC v Tel Avivu, která se uskuteční na podzim 2017. Pokud máte zájem o účast, máte námět na zajímavou lokalitu či firmu, kterou by bylo vhodné navštívit, či chcete získat více informací, obraťte se mailem, písemně nebo telefonicky na autora článku.
Mgr. Ladislav Faigl
Ministerstvo zemědělství
Oddělení vodohospodářské politiky
Těšnov 17, 110 00 Praha 1
ladislav.faigl()mze.cz
+420 221 812 831