Otázka:
Vážená paní tisková mluvčí, dlouhodobě se ve vodohospodářské veřejnosti diskutuje o novele nařízení vlády 61/2013 Sb. o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Proto časopis inicioval diskusi k této záležitosti. Byl pozván i zástupce MŽP ČR, pan Ing. Evžen Zavadil, který se však omluvil. V diskusi padla zásadní stanoviska věcná i formální, která se týkala jak vlastního obsahu, tak i přístupu MŽP k odborné veřejnosti. Prosím proto, abyste zprostředkovala stanovisko na teze v diskusi vyřčené od kompetentních pracovníků MŽP ČR.
Odpověď:
MŽP nadále zastává názor, že existence číselných hodnot „nejlepších dostupných technologií“ včetně stávající aplikační praxe zásadně znesnadňuje, ne-li přímo znemožňuje dosažení dobrého stavu vodních útvarů povrchových vod. V tomto ohledu priority MŽP korespondují s názory pracovníků Povodí, jež v diskusi zazněly. Cílem novelizace přílohy č. 7. NV 401/2015 Sb. je napravit současný nevyhovující stav a to v souladu s usnesením vlády č. 1022 ze dne 14. prosince 2015.
Zbylou část otištěné diskuze, která se nikterak netýkala odborné problematiky novelizace NV, nemá MŽP zájem vzhledem k její dikci dále komentovat.
Komentář:
Bohužel odpověď se mi jeví jako poněkud strohá, nekonkrétní a ne zcela přesná, co se týče toho, že zaměstnanci Povodí jsou zásadně proti institutu BAT. Úplně mi chybí i odpověď na kritiku MŽP ohledně kritiky, která zaznívá, na jeho způsob projednávání s odbornou veřejností. Takto to vypadá, že MŽP v tomto přístupu hodlá i nadále pokračovat. Je to škoda a oboru to nepřispívá.
Ing. Václav Stránský