Autoři
Pavel Chudoba, Bohdan Soukup, Ladislav Bartoš
Úvod
Článek „Proč je české vodárenství v krizi?“ (VH 2/2016) obsahuje názory doktora Kožíška, které čtenáři mohou posoudit jako zajímavé, provokativní, ne vždy pravdivé, zavádějící, diskutabilní, či k polemice. V každém případě lze očekávat, že článek vyvolá spoustu dotazů, ohlasů a kritiky, ale o to s největší pravděpodobností autoru článku šlo. Cílem našeho ohlasu není kritika ani polemika s názory a návrhy autora, ale rádi bychom vysvětlili přístup skupiny Veolia ve věci panem doktorem Kožíškem zmiňované Správné výrobní praxe a zavádění Water safety plans (WSP).
Sdílení a zavádění nejlepší provozní praxe ve společnostech skupiny Veolia
Od roku 2001 začala Veolia v České republice postupně zakládat komise provozovatelů a odborníků ve všech klíčových oblastech našeho oboru, jejichž náplň činnosti byla především výměna informací, sdílení zkušeností, zavádění nejlepších provozních metod, aktualizace databáze hlavních výkonnostních ukazatelů (Key performance indicators – KPI), roční porovnávání KPI jednotlivých provozů (benchmarking), stanovování cílů (výkonnostních, kvalitativních a environmentálních), akční plány a kontrola jejich plnění, zavádění kvalitativních norem ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, OHSAS 18001 a další. V dalších letech byly tyto komise postupné rozšířeny o kolegy ze slovenských a polských provozů skupiny Veolia.
Od roku 2005 byly obdobné komise založeny na úrovni provozů Veolia v zóně Střední a východní Evropa (ČR, SR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko), s účastí odborníků skupiny z Německa, Francie a UK. Tyto komise měly stejnou náplň činnosti, tj. benchmarking a výměna zkušeností na regionální úrovni, a navíc přenos nejlepší výrobní praxe z provozů v západní Evropě do provozních podmínek Střední a východní Evropy.
Od roku 2014 byla obdobná iniciativa zavedena u skupiny Veolia v celosvětovém měřítku, na této úrovni byly odborné komise nazvány Centre of Excellence (CoE).
Na začátku roku 2016 bylo zavedeno 22 CoE zahrnujících provozní oblasti ve všech třech odvětvích činností skupiny Veolia (voda, energie, odpady), aktivit vodní divize se týkají především CoE zaměřené na provoz ČOV, úpraven pitných vod, vodovodní a kanalizační sítě, kvalitu vody, BOZP a asset management (údržba a obnova majetku).
K výměně informací dochází nejen prostřednictvím uvedených odborných skupin (CoE), ale i prostřednictvím webové platformy Technického ředitelství v Paříži, kde jsou zaměstnancům skupiny Veolia k dispozici tisíce publikací tzv. best-practices, technických informací, studií a dalších odborných textů.
Standardy Veolia a WSP
Kromě již zmíněných činností obdobných komisí na úrovni České republiky a regionu střední Evropa, každé CoE vydalo dva zásadní dokumenty: Standardy provozu a Sborník nejlepších postupů, metod a technologií. Nejdůležitějším dokumentem jsou Standardy, které představují v podstatě popis nejlepší výrobní praxe v dané oblasti ve smyslu doporučení v článku doktora Kožíška. Zavádění těchto Standardů a nejlepší výrobní praxe v nich popsané je povinné pro všechny provozy Veolia v dané oblasti v celosvětovém měřítku. Standardy obsahují kromě popisu nejlepší výrobní praxe také seznam výkonnostních ukazatelů pro danou oblast a jejich roční porovnání (benchmarking). Každý z dotčených provozů tedy z benchmarkingu odhadne, jak se v daném ročním srovnání umístil, ve kterých ukazatelích má rezervy, a může si stanovit výkonnostní cíle na další období. Stanovené cíle jsou zakotveny v akčním plánu, jehož plnění je sledováno a kontrolováno na všech možných úrovních, včetně interního auditu centrálních složek Veolia v Paříži.
Ve třech různých Standardech (vodovodní síť, úpravny vody a kvalita vody) je jako nejvyšší dosažitelný stupeň úrovně provozu v oblasti kvality vody definováno vypracování WSP. Vzhledem k tomu, že zavádění jednotlivých Standardů s cílem postupného zvyšování úrovně provozu je pro všechny společnosti skupiny Veolia povinné, je pouze otázkou času, kdy budou postupně vypracovány a implementovány jednotlivé konkrétní WSP, nezávisle na legislativních požadavcích dané země.
Co se týče školení zaměstnanců v otázkách zavádění nejlepších výrobních praxí, provozních metod a WSP, má skupina Veolia široké možnosti využití služeb Institutu Environmentálních služeb (IES) v Praze, který od roku 2001 nabízí vzdělávací programy ve všech možných oblastech pro zaměstnance společností skupiny. K dalšímu vzdělávání zejména provozních pracovníků dochází přímo v konkrétních společnostech, kdy školiteli jsou příslušní technologové, odborní technici provozů či laboratoří s dlouholetou praxí. Jednotliví interní školitelé postupně procházejí procesem certifikace v rámci standardů Národní soustavy kvalifikací, což dále dokládá zájem skupiny Veolia na kvalitě vzdělávání zaměstnanců.
Závěr
S některými názory doktora Kožíška můžeme i nemusíme souhlasit, nicméně ve věci Správné výrobní praxe a zavádění Water safety plan (WSP) se v případě provozních společností skupiny Veolia pan doktor Kožíšek pokouší rozrazit již otevřené dveře.
Dr. Ing. Pavel Chudoba
Ing. Bohdan Soukup, Ph.D., MBA
Ing. Ladislav Bartoš, Ph.D.
Veolia Česká republika a.s.
Technické ředitelství
pavel.chudoba()veolia.com