Autor
Hana Bendová
V pátek 6. 10. 2023 ve večerních hodinách došlo k poklesu hydrostatického sektoru (hradicího uzávěru) na levém jezovém poli VD Dolní Beřkovice na Labi. Obsluze vodního díla se nepodařilo funkci hradicí konstrukce obnovit. V důsledku poruchy došlo k poklesu hladiny na VD Dolní Beřkovice o cca 120–130 cm, v profilu Labe Mělník o cca 110–120 cm a o cca 90 cm na dolní vodě pod VD Obříství.
Vodní dílo Dolní Beřkovice leží cca 6 km pod soutokem Labe s Vltavou. Jez má tři pole hrazená hydrostatickými sektorovými uzávěry. Délka ocelové svařované hradicí konstrukce levého pole je 51,8 m a váha téměř 80 tun.
Událost znemožnila plavbu na labsko-vltavské vodní cestě mezi zdymadly Obříství, Dolní Beřkovice a Hořín. Pokles hladiny ohrozil živočichy ve zdrži i v tůních, které jsou s Labem propojeny.
VD Dolní Beřkovice, celkový pohled
Kroky Povodí Labe směřující k obnovení funkce jezu
Od pátku 6. 10. do pondělí 9. 10. 2023
bylo při několika pokusech nasazeno až 6 vysokokapacitních čerpadel (3 jezová a 3 mobilní), snaha však nepřinesla úspěch. Zároveň se po prvních neúspěšných pokusech rozběhla příprava na částečné zajímkování předpokládaného místa poruchy.
V pondělí 9. 10. 2023
- Byl navržen postup provizorního odklonění proudnice z místa předpokládané poruchy a dopraven veškerý materiál, technika a pracovníci na místo zásahu.
- Vlastníci plavidel a přístavů a vlastník MVE Liběchov byli informováni o dalším poklesu vody ve zdrži Dolní Beřkovice 10. 10. 2023.
- V odpoledních hodinách byl proveden ještě jeden neúspěšný pokus o zvednutí hradicí konstrukce za maximálního nasazení čerpací techniky.
V úterý 10. 10. 2023
- Povodí Vltavy snížilo odtok z Vltavské kaskády tak, aby v ranních hodinách 10. 10. byl zajištěn minimální průtok v profilu Dolní Beřkovice. Po poklesu přítoku vyvolaném manipulací na Vltavské kaskádě byly zahájeny manipulace ke sklopení hradicí konstrukce pravého jezového pole za účelem snížení průtoku v levém jezovém poli. Poté byla provedena barvicí zkouška k lokalizaci poruchy. Z důvodu velkého průtoku přes levé jezové pole a provzdušnění proudu v předpokládané oblasti poruchy se výsledek zkoušky nijak neprojevil.
- Následně bylo zahájeno umisťování textilních vaků s pískem od levého jezového pilíře na spodní stavbu nad sektorem za účelem odklonění proudu nad místem poruchy. Z důvodu relativně velkých hloubek a rychlosti přepadající vody se toto dařilo jen velmi obtížně a pomalu.
- Kvůli snížení průtoku přes poškozené jezové pole byla vyklizena velká plavební komora a část průtoku byla převáděna přes velkou plavební komoru. To způsobilo další pokles hladiny v profilu jezu o cca 10 až 15 cm a umožnilo snadnější umísťování vaků s pískem nad poškozené místo.
- V pozdním odpoledni byla už u stěny levého jezového pilíře dostatečně odkloněna proudnice a strojní specialista mohl sestoupit s příslušným jištěním na sklopený sektor a hmatem potvrdit otvor pod kotevním plechem dolního prahového těsnění sektoru.
- Následně po přemístění jeřábu byl umístěn jeden textilní vak přímo na místo poruchy, čímž byl omezen únik vody z tlačné komory sektoru a byla provedena zkušební manipulace. Hradicí konstrukci se podařilo nadzdvihnout o cca 10 cm.
- Z důvodu zvýšení hloubek nad sektorem a ohrožení stability provizorní hrázky k odklonění proudu byl sektor položen zpět s konstatováním, že místo poruchy se podařilo lokalizovat a provizorně zatěsnit tak, aby se dal sektor nadzdvihnout pomocí čerpací techniky.
Omezení průtoku v místě poruchy
Ve středu 11. 10. 2023
- Byly doplněny další vaky s pískem do usměrňovací hrázky nad sektorem a na její konec podle požadavků potápěčů.
- Byly provedeny průzkumné potápěčské práce, které prokázaly, že nejde o masivní poruchu spodní stavby, ale došlo k destrukci spojovacího materiálu, konkrétně matek a podložek držících nosič těsnění sektoru z dolní vody a poškození některých závitů kotevních šroubů, patrně působením koroze a bludných proudů. Potápěč následně provedl opravu doplněním chybějících matek a podložek a obnovil poškozené závity za pomoci speciálně upraveného závitníku.
- Poté byla provedena krátkodobá ověřovací zkouška možnosti zdvižení hradicí konstrukce levého jezového pole s kladným výsledkem.
- Jeřábem byly vyzvednuty textilní vaky s pískem. Hradicí konstrukce levého jezového pole byla zdvižena a zaaretována v horní poloze.
- V odpoledních hodinách byl navýšen odtok z Vltavské kaskády.
Ve čtvrtek 12. 10. 2023
- V časných ranních hodinách byla hladina v jezové zdrži navýšena na běžnou provozní úroveň.
- Po kontrole stavu velké plavební komory a plavební cesty ve zdrži Dolní Beřkovice byla obnovena plavba.
Práce potápěče v místě poruchy
Zmírnění následků pro vodní živočichy
V důsledku poklesu hladiny Labe ve zdrži došlo k obnažení břehů Labe a vypuštění Vehlovické tůně a Mlazických tůní, mnoho vodních organismů bylo tak vystaveno životu ohrožujícím podmínkám. Nekontrolovanému vypuštění tůní zabránili rybáři z MO ČRS, kteří se pak spolu s hasiči, ochranáři, zaměstnanci Povodí Labe, obyvateli města Mělníka a dalšími dobrovolníky pustili do záchrany mlžů jak na obou březích Labe, tak v okolí polabských tůní (Vehlovická, Mlazické tůně, Sidonka) na pravém i levém břehu.
K počtu sebraných mlžů lze uvést, že jen na úseku podél tůně Sidonka sběrači přemístili během dvou pracovních dnů 18 500 jedinců, hrubým odhadem tak lze říci, že při záchranném transferu došlo celkově k záchraně mnoha desítek tisíc živočichů. Nejvíce pozornosti bylo třeba věnovat místům, kde byly břehy pozvolné a členité, naopak strmé břehy byly často bez přítomnosti mlžů. Mlži byli šetrným způsobem přemísťováni do stále zavodněných míst, situace byla komplikována tím, že v průběhu řešení poruchy na zdymadle bylo potřebné hladinu vody ještě více snížit, proto došlo k opakovaným transferům. V průběhu havárie došlo ke změně počasí. Chladné a vlhké počasí přispělo k úspěšnému přežití měkkýšů na odhaleném dně, neboť v nastalých podmínkách jsou velcí mlži schopni přežívat mimo vodu i několik dní. Odbor vodohospodářských laboratoří Povodí Labe v souvislosti s havárií provedl mimořádný monitoring jakosti vody v dotčeném úseku řeky.
Záchranný transfer živočichů
Nejvíce zasažena byla populace velevrubů malířských (Unio pictorum) – odhadem 95 % ze sbíraných velkých mlžů, dále byly sbíráni velevrub nadmutý (Unio tumidus), škeble říční (Anodonta anatina), škeblička plochá (Pseudanodonta complanata). Při transferu našich původních a zvláště chráněných druhů jsme získali i cenná data o výskytu invazních druhů; v dotčeném úseku Labe se vyskytují nepůvodní korbikula asijská (Corbicula fluminea), slávička mnohotvárná (Dreissena polymorpha), rak pruhovaný (Faxonius limosus) a hlaváč černotlamý (Neogobius melanostomus).
Po napuštění zdrže Povodí Labe informovalo inspektora České inspekce životního prostředí o aktuální situaci, aspektech řešení havárie majících dopad na životní prostředí a detailech ohledně transferu měkkýšů. Závěrem bylo konstatováno, že lze na situaci nahlížet tak, že závažné škody na životním prostředí nevznikly.
Nejpravděpodobnější příčiny vzniku havárie
Příčinou samovolného poklesu levého sektoru byla absence spojovacího materiálu, konkrétně matek a podložek držících nosič těsnění sektoru z dolní vody a poškození některých závitů kotevních šroubů v délce těsnění cca 5 m od levého břehového pilíře. Takovéto rozsáhlé a rychlé poškození tohoto spojovacího materiálu bylo s největší pravděpodobností způsobeno bludnými proudy, jejichž zdroj se nachází mimo vodní dílo. Bludné proudy, pocházející ze stejnosměrných proudových soustav, mohou na kovových konstrukcích uložených v půdě nebo ve vodě způsobit vážné poškození materiálu korozí. Poškození korozí se může projevit již po krátké době působení bludného proudu.
Následné kontroly sektorových jezů
Po napuštění zdrže jezu Dolní Beřkovice byla v odpoledních hodinách dne 12. 10. 2023 provedena u levého a pravého sektoru kontrola upevnění těsnění sektoru z dolní vody, přičemž bylo zjištěno další poškození nebo absence spojovacího materiálu. Od pátku 13. 10. 2023 do neděle 15. 10. 2023 byla provedena za pomoci potápěčů kompletní oprava této závady. Sektor středního jezového pole je v současné době provizorně zahrazen z horní a dolní vody a je na něm prováděna oprava těsnění.
Ve dnech 13. 10. 2023 až 15. 10. 2023 byla postupně provedena potápěčská kontrola těsnění z dolní vody u všech ostatních sektorových jezů na Labi (Obříství, Lovosice, České Kopisty, Roudnice nad Labem). Závady byly zjištěny na jezech Lovosice a České Kopisty a v menším rozsahu v Obříství. Všechny zjištěné nedostatky, tj. chybějící nebo poškozený spojovací materiál těsnění, byly postupně urychleně odstraněny.
Je připraven návrh metodiky prohlídek dolního i horního těsnění sektorových jezů. Četnost těchto prohlídek se navrhuje u každého sektoru minimálně 1 x za rok.
V roce 2024 je v plánu provedení korozních průzkumů s měřením bludných proudů na všech lokalitách sektorových jezů. Na základě těchto měření a průzkumů budou navržena další opatření k omezení koroze.
Hana Bendová
Tisková mluvčí
Povodí Labe, státní podnik